ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10313240
*
nr 1031 3240
Spegel
tenn, 1930-tal, höjd: 50 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 april 2016
kl 18:13:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/4 22:20:16
1
150 kr
15/4 21:49:20
2
1.100 kr
17/4 15:26:18
3
500 kr
17/4 15:26:18
2
600 kr (Budbetjänt)
17/4 15:26:41
3
700 kr
17/4 15:26:41
2
800 kr (Budbetjänt)
17/4 23:50:44
4
1.300 kr
18/4 14:28:28
5
Vinnande bud
18/4 17:54:45
6
1.500 kr
18/4 17:54:45
5
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar tenn
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:26
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:05
-
4120 Spegel
1800-tal, Förgylld, 77x40 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:14
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1031 3240
Spegel
tenn, 1930-tal, höjd: 50 cm
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 1.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 april 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/4 22:20:16 | 1 | 150 kr |
15/4 21:49:20 | 2 | 1.100 kr |
17/4 15:26:18 | 3 | 500 kr |
17/4 15:26:18 | 2 | 600 kr (Budbetjänt) |
17/4 15:26:41 | 3 | 700 kr |
17/4 15:26:41 | 2 | 800 kr (Budbetjänt) |
17/4 23:50:44 | 4 | 1.300 kr |
18/4 14:28:28 | 5 | Vinnande bud |
18/4 17:54:45 | 6 | 1.500 kr |
18/4 17:54:45 | 5 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar tenn
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:26 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:05 -
4120 Spegel
1800-tal, Förgylld, 77x40 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:17 -
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:54 -
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:14